Co jsem četl v roce 2018

31. 12. 2018 | 709 slov

Bez nějakých zbytečných úvodů, zde je seznam knih, které jsem přečetl v roce 2018, chronologicky:

 1. Online marketing (kolektiv autorů) - velká kravina. Spíš než o nějaké vědomosti jde o medailonky jednotlivých autorů podpořených grafem nebo nějakým obecným tvrzením typu “internet proniká do všech oblastní života”.
 2. Na volné noze (Robert Vlach) - opravdu tlustá kniha. Mohla být klidně třetinová při zachování stejného množství informací. Takto většinou nudila ale i přesto jsem si z ní udělal několik užitečných poznámek. Takže mám takové smíšené pocity.
 3. Na zimu zavřeno (Jørn Lier Horst) - dobrá norská detektivka.
 4. Proč jedničkáři pracují pro trojkaře (Kiyosaki) - reklama na autorovu stolní hru … ale proč ne :)
 5. Jak jsem v 49 utekl hledat svobodu do Sovětského svazu (Josef Bureš) - mladík si idealizoval SSSR a komunismus, tak tam utekl. Zatkli ho, vyhnali na Sibiř, tam si našel ženu a těžko se dostával zpět, skutečný autobiografický příběh. Dokonce mě tak zaujal, že jsem autorovi založil wiki stránku.
 6. Odbarvená **** (Charles Bukowski) - taková zajímavost, dá se přečíst asi za 13 minut :)
 7. Asertivita pro manažery (Lahnerová Dagmar) - občas zajímavý tip na vzorce chování. V podstatě dobrá kniha, i když v neatraktivním obalu.
 8. Pravidla sýrárny (Michael Paterniti) - příběh Američana který jezdil do Španělska psát o jednom speciálním domácím sýru.
 9. Hluboká práce (Cal Newport) - kniha mě dost inspirovala. Zejména v tom, odstranit co nejvíce rušivých vlivů. Má práce programátora by měla být o ponoření se do vývoje a ne o emailování :)
 10. Nástroje titánů (Tim Ferris) - v recenzích často lidé píší, že je kniha zklamala. Mě spíše potěšila, udělal jsem si spoustu poznámek. Byly to takové krátké medailonky o hostech Tima Ferrise v jeho podcastech, ale byly nabité informacemi.
 11. Anarchokapitalismus (Urza) - jsem Urzovým fanouškem a knížka byla čtivá. Jedná se ale o utopii a to utopii na opačném pólu a stejně nerealistickou a nefungující jako je komunismus. Přesto by ale neuškodilo kdyby se politika v Česku občas vydala i jiným směrem než doleva :)
 12. Budujeme stát pro 40 000 000 (J. A. Baťa) - kniha je těžko k dostání, snad jen v PDF. Některé myšlenky jsou překvapivě svobodné, jiné naopak ne. Je to zkrátka z jiné doby.
 13. Na odpis (Dan Lyons) - padesátník jde pracovat do startupu. Na jedné straně ukazuje směšnost starupové kultury, na druhé straně ale ukazuje i svou vlastní směšnost když donekonečna opakuje, že on už něco v životě dokázal a nejraději by pomocí kvót všude dosadil černochy a lesby.
 14. Sapiens (Juval Noach Harari) - paráda, uvedu sem jen několik mindblowing citátů:
  • Podobně jako rovnost, práva a společnosti s ručením omezeným, i svoboda je výmysl představivosti lidí. V přírodě neexistuje nic z výše vyjmenovaného.
  • Vnitřní konzistence je jen známkou nedostatečného přemýšlení, absence konfliktu.
 15. Čtyřhodinový pracovní týden (Tim Ferris) - o tom, že je tato kniha revoluční není pochyb. Uvedu pár svých poznámek:
  • To, že úkol vyžaduje mnoho času neznamená, že je důležitý.
  • Tím, že budeme nějakou nedůležitou věc dělat dobře, se na faktu, že je nedůležitá, nic nezmění.
 16. Bratři Bělští (Peter Duffy) - opět podle skutečných událostí, o tom jak tři bratři zachránili X tisíc Židů na Ukrajině před nacisty.
 17. Atlasova vzpoura (Ayn Rand) - tohle by si povinně měli přečíst všichni levičáci. Zatím jsem přečetl dva ze tří dílů a je to skvělé čtení. Je k pláči když jeden den o něčem čtu v antiutopické knize a druhý den už takové věci slyším ve zprávách.
 18. Podnikání pro bohémy (Tom Hodgkinson) - hipster podnikání, moc mě to nezaujalo.
 19. Ještě jsme ve válce - posraní komunisti a nacisti. Komiksové zpracování skutečných příběhů z období dvou totalit, od různých autorů.
 20. Vzhůru do responzivního webdesignu (Martin Michálek) - dobrá knížka, udělal jsem si spoustu poznámek. Jen bych vytknul nekonzistentnost. Někdy autor uvádí rovnou kód a jindy jen velmi stručné a obecné rady.
 21. Faktomluva (rodina Roslingova) - knížka která mě bohužel (bohudík) nepřekvapila. Již před čtením jsem věděl, že svět je mnohem pozitivnější než je všeobecné mínění. Ale kniha to vše podkládá důkazy.
 22. Jáma a kyvadlo (E. A. Poe) - skvělé, někdy méně skvělé až filozoficky nudné povídky. Ale doporučuji. Většinou je to takové zvláštní vypravování a na konci někdo z ničeho nic umře.
 23. Proč spíme (Matthew Walker) - až moc odborně psaná kniha o spánku. Jaké je nebezpečí jeho nedostatku atd. Těžké čtení ale baví.