Raspberry je malinký počítač, který můžete využít ke spoustě věcí. My si ukážeme, jak si na něm postavit vlastní webový server. Nebude mít žádné grafické rozhraní, ovládat ho budeme jako správní nerdové přes příkazovou řádku.
Moje krásné Raspberry Pi 3B+ v krabičce z 3D tiskárny
Pokud už Raspbian (speciálně upravená verze Linuxu) nainstalovaný máme, zkontrolujeme jen, že máme povolené SSH. Pokud ne tak:
Nastartujeme příkazovou řádku (cmd) a připojíme se příkazem:
ssh pi@raspberrypi
Výchozí heslo je “raspberry”. Předpokládám, že máte novou verzi Windows 10, které mají integrovaného ssh klienta, jinak použijte třeba Putty. A jsme tam!
Jako webový server použijeme Apache2 - nehynoucí klasiku. Trojicí příkazů systém zaktualizujeme a nainstalujeme Apache:
sudo apt-get update sudo apt-get upgrade sudo apt-get install apache2
A máme v podstatě hotovo!
Nyní se z našeho velkého počítače podíváme, jestli webový server běží. Přejdeme na adresu http://raspberrypi/ a pokud vidíme tohle, tak jo!
Obsah defaultní stránky webserveru upravíme (v jednoduchém editoru nano) příkazem:
sudo nano /var/www/html/index.html
Editor zavřete (a uložíte změny) stisknutím kombinace Ctrl + X a pak Y.
Pokud bychom chtěli mít webserver dostupný i z venkovního internetu, je to taky celkem jednoduché, ale pozor na bezpečnost. V podstatě musíte na routeru nastavit “port forwarding”, čili budete otevírat určité porty (v našem případě port 80) venkovnímu internetu. Nastavení se liší u každého routeru. Pak budete moci k Raspberry přistupovat odkudkoli, pokud budete znát IP svého routeru. Případně si na něj můžete nasměrovat doménu.
Doporučuji si změnit výchozí heslo. Můžete tak udělat pomocí utilitky:
sudo raspi-config
Bezpečnost webového serveru je široké téma. Doporučuji nainstalovat fail2ban.