Moje skromná bastlířská meteostanice

22. 09. 2021 | 335 slov

Meteostanici jsem si postavil před několika lety, ale až nyní se odvážím o ní napsat článek. Meteostanice je open source, ale není k ní žádná dokumentace ani nic takového. Najdete ji na GitHubu pro inspiraci. Je to opravdu jen projekt pro zábavu.

Základem je Raspberry Pi. Původně jsem použil 3B, pak 4B, nakonec jsem tam dal Zero W. Stojí asi 300 kč, má jen jedno jádro a 512 MB RAM, ale úplně stačí. Trochu trouble je, že kromě napájení má jen jeden micro USB port. Elegantně jsem to vyřešil redukcí a rozčtyřkou:

Raspberry Pi zde slouží jako centrála - do ní jsou napojeny dvě webkamery a dvě Arduina Micra (samozřejmě klony za pár desetikorun) v roli senzorů.

Na Raspberry běží cron (Python skript), který vyfotí každou minutu fotku mé palmy a také venkovní pohled z mé kanceláře. Dále zjistí vytížení procesoru, volnou RAM, teplotu atd. Hlavně ale přes sériové rozhraní kontaktuje dvě Arduina - vnitřní a venkovní. Data ukládá do MySQL databáze a nakonec vyrobí výsledný JSON soubor a ten spolu s fotkama nahraje přes SSH na hosting. Tam je dashboard (Vue.js), který ty data zobrazuje. Jsou tam i hezké grafy teploty, minimální, maximální a průměrné hodnoty. V akci to můžete vidět zde: https://ledtechpi.skoula.cz/.

Na vnitřním Arduinu jsou zapojené senzory:

Všimněte si, že teplotu tam měří celkem tři senzory. Konečná teplota je jejich průměr.

Venkovní Arduino toho měří o něco méně. Mám tam barometr, teploměr, vlhkoměr, ale navíc oproti vnitřnímu je tam senzor deště. To je ta lišta, co trčí z té krabičky:

Překvapilo mě, jak dobře to funguje. I v letních pařácích, i v zimě, kdy je teplota pod nulou, Arduino běží ve své malé boudičce a poslušně měří a posílá data přes USB káblík dovnitř. Opakuji, že je to jen čínský klon, takže ta kvalita a výdrž mě milě překvapila.