Jak mě Firefox vypekl automatickým cachováním formulářů

09. 12. 2021 | 186 slov

Nevím odkdy, nevím proč, ale Firefox začal cachovat formuláře, zřejmě jako ochranu proti náhodnému vymazání např. obnovením stránky. Může se to zdát jako skvělá funkce pro uživatele, ale mě to přijde velmi nestandardní.

Když pouhé obnovení stránky nepomůže, musíte udělat kompletní reload např. pomocí Ctrl+F5. To ale běžný uživatel nezná a prakticky tak nemá jak formulář vymazat než ručně a nedozví se tak ani jeho výchozí stav. Co bylo defaultně předvyplněno.

Autoři stránek mohou toto chování vypnout pomocí autocomplete=“off”, což je podle mě ale atribut, který má sloužit na něco úplně jiného…

https://www.youtube.com/watch?v=56dqoxMFrPI

Co je ještě horší je to, že to funguje i pro checkboxy. Představte si checkbox, jehož stav nastavíte přes HTML z backendu - nezaškrtnutý. A když ho uživatel zaškrtne, zobrazíte pod ním ještě input pro zadání hodnoty. Ten je taktéž nezaškrtnutý z HTML. Když ale uživatel zaškrtne checkbox a obnoví stránku, checkbox zůstane zaškrtnutý ale input nikde. Input se zobrazí až když checkbox odškrtnete, čili úplně opačně, než to má být. Tohle nastane samozřejmě tehdy, když input skrýváte / odkrýváte tzv. toggle funkcí, která jednoduše přehodí stav display z none na např. block.