Jak jsem utekl z cloudu

09. 11. 2022 | 335 slov

Před půl rokem jsem slavně zmigroval moje webíky a pokusy do Azure, zejména do Static Web Apps (které jsou zdarma), App Service (Flask webík, také v podstatě zdarma s omezeným CPU time) a Cosmos DB (no-SQL databáze s SQL-like API … zní to lépe než to ve skutečnosti je). A byl jsem v podstatě spokojený, měl jsem v Azure vyladěné resource groups s jednotlivými službami, přehled o útratě, měl jsem tam i nameservery v Azure DNS (protože jsem nenašel CZ registrátora co by uměl ALIAS/ANAME).

Pár dní po poslechu epizody “Leaving The Cloud”

přišlo mega vyúčtování (jak tomu obvykle v cloudu bývá, dřív nebo později). Byl jsem zvyklý, že jsem skoro nic neplatil a najednou po mě chtějí skoro 60€. Já mám v cloudu jen své projekty pro radost a tohle platit nebudu! Doteď nevím za co, proč k tomuto vůbec došlo. Většina toho spendingu byla za Cosmos DB, které jsem měl ale vždy zadarmo. Místo jsem nepřesáhl, data taky ne.

Netuším. Díval jsem se do různých Cost Explorerů a opravdu jsem na ten důvod nedošel. Vtipné je, že následující den mi došel email o překročení limitu 5€ (to je asi denní limit). Na obrázku je vidět, že jsem někdy platil přes 2€ denně jen za Cosmos DB.

Azure Crazy Cost

Takže jsem se rozhoupal a pořídil to nejlevnější VPSko od Forpsi za 84 Kč měsíčně. Převedl si tam i domény, dva dny ladil, instaloval a předělával mé skriptíky.

Pro statické weby (Hugo, Vue, Svelte) jsem si udělal jednoduchý powershell skript, který web zbuilduje a přes Rclone (SFTP) nahraje na server.

Horší to bylo s Pythonem. Nikdy jsem jej kromě Azure (a tam to bylo automatické) nehostoval ve formě webové aplikace, takže jsem zápolil s Apache a WSGI. To bylo teda opravdu něco.

Nakonec jsem upravil i skripty běžící na mých raspberries. Přímý přístup do Cosmos DB jsem nahradil jednoduchým “API” ve Flasku a mojí oblíbenou MariaDB :) Takže jsem si zablbnul, spálil na tom hromadu času ale tak, to my bastlíři tak děláme. Takže tak.

Funny Cloud Joke