Jak s pomocí OctoPrintu ovládat 3D tiskárnu

Při 3D tisku máte 3 možnosti:

  • Tisknout přímo z počítače - počítač musí být ale zapnutý, nesmí se uspat, nesmí spadnout program provádějící tisk atd.
  • Tisknout z SD karty - tiskárna pak pracuje samostatně, stačí jí k provozu jen elektřina.
  • Tisk z připojeného mikro počítače = serveru = Raspberry Pi - počítač běží nonstop, komunikuje s tiskárnou a my jej ovládáme buď přes lokální síť nebo vzdáleně.

Právě o poslední možnosti bude dnešní článek - použijeme Raspberry Pi (B+ .. na výkonu celkem záleží) a open-source aplikaci OctoPrint.

Instalace OctoPrintu

Doporučený způsob je stáhnout si image operačního systému OctoPi (upravený Raspbian), nahrát ho na SD kartu. Tím pádem máte vše připraveno.

Moc se mi ale nelíbí, že bych měl nahradit svůj vyladěný systém zcela novým a začínat odznovu. Pustil jsem se tedy do manuální instalace. Není složitá, její kroky jsou popsány v tomto návodu.

Jak to vypadá

OctoPrint ovládáme pomocí webového rozhraní:

  • Přímo na raspberry tedy skrz http://127.0.0.1:5000
  • Na lokální síti skrz http://raspberrypi:5000
  • Vzdáleně - trochu složitější, buď přes port-forwarding (ale s tím opatrně, nechcete aby vám někdo cizí ovládal tiskárnu), přes službu typu pitunnel.com nebo vzdálenou plochu - VNC - RealVNC je dostupné zdarma a přizpůsobené přesně pro Raspberry.

Program se připojí k tiskárně, nahrajete gcode soubor a spustíte tisk

Můžete sledovat proces tisku, ovládat hlavu, teplotu atd

Připojíme si kameru?

Vyhrabal jsem hodně starou webkameru s rozlišením 640x480. Nainstaloval jsem program [fswebcam](https://www.raspberrypi.org/documentation/usage/webcams/) a světe div se, kamera fungovala i bez ovladačů. Můžete si ji nastavit v OctoPrintu a on vám pak bude sám dělat timelapse videa. Jedno takové (v opravdu ubohé kvalitě :)) jsem natočil i já.

Držák na kameru z Thinkdiverse

https://www.youtube.com/watch?v=lkndKj8_Edk

Noční 3D tisk - timelapse video vytvořené OctoPrintem